Ljetovanje na otoku sreće: Vodič za sve što morate znati o Rabu!

2025-07-23

Znate onaj osjećaj kad stigneš negdje i sve nekako odmah legne? Mjesto gdje vrijeme ide sporije, gdje hodaš bos cijeli dan, gdje djeca grade dvorce od pijeska, a odrasli zaborave na laptop, mailove i rokove.

E upravo je to Rab! 

S ponosom nosi epitet "Otok sreće" još od rimskih vremena, kada su ga nazvali "Felix Arba", što u prijevodu znači "Sretan Rab". Nije ni čudno, jer je već tada nudio obilje prirodnih ljepota, bujne vegetacije i napredak koji je osiguravao ugodan život. 

Često znam ljetovati ovdje jer ovaj otok ima onu posebnu jednostavnost i toplinu koju teško možeš pronaći negdje drugdje. 

Kako doći do Raba?

Ako dolazite autom iz smjera Istre ili Rijeke, najpraktičnija i najbrža ruta je Stinica - Mišnjak. 

Trajekt iz Stinice za Mišnjak (Rab) vozi ljeti svakih pola sata. Vožnja traje 15-ak minuta, a od Mišnjaka do Lopara treba još oko 25 minuta vožnje kroz otok i već tada vidiš da je Rab poseban: zelen, uredan i mirisan. Karte možete kupiti na licu mjesta ili ovdje.

Ovaj put sam krenula iz Rijeke, na Jadransku magistralu (D8). Znate onu cestu koja se vijuga uz obalu i tjera vas da se divite svakom novom pogledu? E, to je ta! 

Taj osjećaj kada se Kvarner budi, sunce se probija i otkriva Riječki zaljev... Ma neprocjenjivo!

Diljem magistrale se nalaze brojna odmorišta i kampovi, tako da u svakom trenutku možete stati da protegnete noge i uživate u prekrasnim prizorima. I naravno, ne zaboravite okinuti koju fotku ili selfie.

Prolazit ćete kroz prekrasna primorska mjesta poput Novog Vinodolskog, a ja obožavam taj moment kad se spuštam prema njima i vidim te šarene kućice kao iz razglednice. 

Ako vam zatreba kratka pauza za kavu, duž Crikveničke rivijere ima mnogo mjesta, o čemu sam pisala ovdje. No, ja uvijek tražim one skrivene, terasice uz rivu. Znate, one gdje možete sjediti, gledati brodiće i osjećati se kao pravi lokalac.

Moj favorit na ovoj dionici je Senj i njegova Nehajska tvrđava. Popnite se gore (nije naporno, obećavam!), prošećite zidinama i osjetite duh uskoka. 

Pogled? 

Ma, bajka! Senj pod vama, plavo more do horizonta, a s druge strane, veličanstveni Velebit. Kao Photoshop uživo. Parkiraš auto iznad i za 15 minuta hoda si na jednoj od najljepših uvala Jadrana.

Senj je jedno od rijetkih mjesta u Europi kroz koje prolazi točno 45. paralela, sredina između Sjevernog pola i ekvatora. Ova simbolična geografska točka obilježena je zanimljivim spomenikom s metalnom kuglom koja pokazuje stvarno kretanje Sunca, tako da u Senju imate još jednu stanicu za odmor i prekrasan pogled.

Prije nego što dođete do Stinice, blizu Jablanaca, apsolutno morate skrenuti prema Zavratnici! Uvala nalik na fjord, s kristalno čistim morem. Do uvale se spušta uskom, ali dobro uređenom stazom s vidikovcima. Sam pogled s visine na tu tirkiznu vodu ugniježđenu među stijenama je nestvaran. 

Ako ste avanturističkog duha, ponesite masku i dihalicu! Možete se i okupati u mirnoj vodi, osjećaj je kao da ste otkrili tajni kutak raja. Idealno mjesto za protegnuti noge i upiti svu ljepotu prirode prije trajekta.

Alternativa: s Krka 

Ako dolazite iz Istre, možete i na trajekt Valbiska -  Lopar. Put traje oko 1,5 h i dolazi direktno u Lopar, bez vožnje po otoku. Odlično ako idete na duže.

Katamaranskom linijom iz Rijeke

Za one koji putuju bez auta, katamaran je super opcija. Direktna linija iz Rijeke vodi vas do grada Raba, što je odlično ako želite biti u centru zbivanja i ne razmišljati o parkingu. Red plovidbe i cijene pronađite ovdje. Često sam išla ovim putem, no nije baš idealan izbor ako idete samo na vikend, jer je zadarski privatni prijevoznik ukinuo ovu liniju (Rijeka - Krk - Rab - Novalja - Zadar), pa je nedjeljom moguć povratak jedino ujutro u 10:00 h. Red plovidbe provjerite ovdje.

Rab - otok sreće

Rab nije velik, ali je raznolik. Ima pješčane plaže na sjeveru, kamenite i stjenovite uvale na jugoistoku, guste šume, stare maslinike i vinograde, ali i jedan od najljepših malih gradova na Jadranu, grad Rab.

U središtu otoka su manja sela i zaseoci, ali i razni lokalni OPG-ovi i agroturizmi gdje možete kupiti smokve, lavandu, domaće vino, sir ili maslinovo ulje, često izravno s kućnog praga. 

Ako volite gužvu, povijest, kamene ulice, restorane, galerije i živahan noćni život, onda je smještaj u gradu Rabu pun pogodak! Ovdje ćete naći sve, od malih butik hotela, resorta do brojnih apartmana i kampova, klubova, ovisno o vašim željama. 

Barbat i Banjol su mjesta idealna za obitelji i one koji traže mirniju atmosferu bliže moru, ali i dalje od grada Raba. Ovdje ćete pronaći mnogo apartmana, manjih pansiona i ugodnih guesthousea. Plaže su uglavnom šljunčane, a šetnice uz more predivne.

Ako ste željni otočkog iskustva, mira i zelenila, Mundanije su savršen izbor. Smještaj je uglavnom u seoskim domaćinstvima i apartmanima, idealno za one koji žele istraživati unutrašnjost otoka i biti bliže prirodi.

Lopar se smjestio na sjevernom dijelu otoka Raba, poznat je po svojim dugim, pješčanim plažama i mirnom, obiteljskom duhu. Nije razvikano fancy ljetovalište, nego baš ono što trebaš kad ti treba reset i sunce, bez stresa, a raj je za obitelji s djecom i ljubitelje pješčanih plaža i aktivnog odmora.  

Supetarska Draga je mirna luka sa slikovitim otočićima (Maman, Sridnjak, Šailovac) koja jednostavno mami na zaustavljanje. Ako volite mirne uvale, ovo je mjesto za vas. Odlična je za kupanje ako želite izbjeći gužvu, a i crkvica sv. Petra je vrijedna posjeta. U okolnim restoranima pronaći ćete odlične riblje specijalitete. 

Zašto baš Lopar?

Lopar je mirniji od grada Raba, ali ima sve što treba: restorane, šetnicu, ljekarnu, trgovinu, pekaru, suvenirnice, turistički ured, bankomat, dječje igralište. 

Ako volite pješčane plaže i imate djecu, Lopar je broj 1 na Rabu. Ima više od 20 prirodnih pješčanih uvala, a voda je posvuda plitka, bistra i pogodna za djecu i sve koji vole opušteno brčkanje bez velikih valova.

Tu je i kamp otoka, San Marino Resort & Camping, uz Rajsku plažu.

Postoji i predivan OPG na kojem možete sami doći i ubrati povrće! Rajčice, salatu, paprike, lubenice... sve svježe iz vrta. Prošećete kroz vrt, berete što vam srce želi, a na odlasku vam vlasnici sve to izvagaju i platite. Iskustvo koje se pamti, a kući nosite najsvježije domaće plodove. 

Top plaže Lopara (i okolice)

Rajska plaža je glavna zvijezda. Ogromna, plitka, s pogledom na planine. Ima beach barove, najam pedalina, ležaljki, ali i dovoljno mjesta da si sam pod suncobranom. Mi redovito svraćamo u Bamboocho bar na najbolje koktele uz pogled na more.

Plaža Livačina je odmah do Rajske, ali s više hlada. Mlađa publika, beach volley, super spot za popodne.

Sahara nudi pješačku turu od 20-ak minuta kroz prirodu, ali kad dođeš imaš sve za sebe. FKK friendly. Ponesi sve što trebaš jer tamo nema sadržaja, ali priroda je wow.

Ciganka i Stolac su manje poznate, skrivene, za one koji vole tišinu, čistoću i osjećaj robinzonskog odmora.

Što još vidjeti i raditi na Rabu?

Preporučujem turu izleta brodom do Golog otoka, Svetog Grgura i uvala koje ne možeš vidjeti s kopna. Možda će vas dočekati s likerom od kadulje i domaćim smokvama. 

Lopar i okolica imaju označene staze za planinarenje i bicikliranje koje vode do skrivenih vidikovaca, kamenih formacija i suhozida. Mir, cvrčci, borovi i pogled na more. Terapija bez terapeuta.

Lopar je dio UNESCO Geoparka, što znači da ima fantastične pješačke staze koje vode kroz zanimljive geološke formacije, otkrivajući milijune godina povijesti Zemlje. Krenite u istraživanje. Staze su dobro označene i nude predivne poglede na otok i okolicu. Savršeno za laganu šetnju ili ozbiljnije planinarenje.

Osim klasičnih vodenih radosti na Rajskoj plaži, možete isprobati i SUP duž obale ili istraživati uvale kajakom.

Najsjeverniji rt otoka, Kamenjak, nudi divlje stjenovite obale i nestvarne vidike na Kvarnerske otoke i Velebit. Ako volite malo divljine i dramatične pejzaže, ovakav izlet je za vas.

Kristalno čisto more poziva na istraživanje podvodnog svijeta. Možete pronaći centre za ronjenje koji nude tečajeve i izlete ronjenja i snorkellinga.

Događanja

Ako posjetite Rab u srpnju, imate priliku doživjeti nešto uistinu spektakularno - Rabsku Fjeru! To je najveći i najstariji srednjovjekovni ljetni festival u Hrvatskoj, koji oživljava povijest Raba iz 14. st. Tradicionalno se održava od 25. do 27. srpnja svake godine. Grad Rab se na te dane vraća stoljećima unatrag: ulice su pune obrtnika koji prikazuju stare zanate, vitezova, bubnjara, glazbenika i pučana u povijesnim kostimima, čak na štandovima nude stare recepte. Sve kulminira Viteškim turnirom samostreličara i veličanstvenom povorkom. Atmosfera je čarobna, osjećat ćete se kao da ste u vremeplovu! Više o Fjeri pogledajte na TZ Rab.

Ljeto nudi i ribarske večeri, klape, domaći sajam proizvoda i vina, koncerte pod borovima... Ništa prebučno, sve s mjerom i šarmom.

Festival skulptura od pijeska u Loparu je stvarno nešto posebno! Svake godine, najčešće početkom lipnja, Rajska plaža u Loparu pretvara se u pravu umjetničku galeriju na otvorenom. 

Umjetnici iz cijelog svijeta dolaze i od pijeska stvaraju nevjerojatne skulpture. Nevjerojatno je što se sve može napraviti od pijeska i vode! Definitivno vrijedi posjetiti i diviti se tim pješčanim čudima. Informacije o datumu i detaljima potražite na stranicama TZ Lopar.

Klub Santos u Barbatu je odličan izbor za partijanere i "noćne ptice", jer je poznat po vrhunskim DJ partijima, koncertima i opuštenoj atmosferi na plaži, slično kao Zrće u Novalji. Nisam ga posjetila, čak ni dok sam ljetovala sa sestričinom u mlađim danima, iako smo redovito istraživale sve što Rab nudi.

Što i gdje jesti?

Lopar ima mnoštvo restorana i konoba, a ja uvijek tražim ona mjesta koja mirišu na domaće i svježe!

Tradicionalne konobe gdje ćete pronaći najbolje od otočke kuhinje. Obavezno probajte svježu ribu (pitajte što je ulovljeno taj dan!), janjetinu ispod peke (sporo pečena, topi se u ustima!) i domaće maslinovo ulje

Moji favoriti su često konobe koje su malo izvan glavne gužve. Preporučujem konobu Feral, imaju fantastičnu riblju platu i morski ambijent. Preporučujem i restoran Piano, imaju odličnu ponudu talijanske i mediteranske kuhinje, no što se tiče ribe, moram priznati da se nisu baš iskazali.

Obavezno probajte i Rapsku tortu. I to ne onu iz celofana, nego svježe rezanu, s bademima, limunom i onom teksturom koja se topi. Ima je po slastičarnama, ali najbolja je kad ti je netko ponudi u konobi uz kavu. 

Kada posjetiti Rab? 

Ljeto (srpanj i kolovoz) je vrhunac sezone i sve radi, atmosfera je živa, ali i velike su gužve, pogotovo na plažama kao što je Rajska. Ako volite događanja, tada se održavaju Rapska fjera i koncerti na rivi, ali računajte na više cijene i teškoće s parkiranjem.

Za opušteniji doživljaj i istraživanje pješke ili biciklom, savršeni su lipanj i rujan jer je toplo, more je ugodno, a gužve znatno manje.

Zimi Rab miruje, no ako vas zanimaju duge šetnje, lokalna atmosfera i niže cijene, čak i tada ima svoj šarm, pogotovo za one koji traže mir.

Rab je otok koji ti legne na dušu. Dovoljno tiho da se odmoriš, a dovoljno živo da ne bude dosadno. Pješčane plaže, sunce koje ne grize, lokalna hrana, miris borova, izleti brodom i večeri pod zvijezdama.

Ako tražite mjesto bez stresa, bez pretenzija, ali s dušom, ovo je to. 

Powered by GetYourGuide